Certyfikat dla przedsiębiorców, których działalność związana jest z F-Gazami, zgodnie z art. 29 ustawy powinien posiadać przedsiębiorca prowadzący działalność i wykonujący czynności dla osób trzecich polegające na instalacji, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie lub likwidacji: stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, zawierających F-gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane, który można uzyskać w odniesieniu do jednej lub większej liczby następujących czynności:
- instalacja;
- naprawa, konserwacja lub serwisowanie;
- likwidacja.
Wymagania dla przedsiębiorcy, określone są w art. 30 ust. 2 ustawy oraz odpowiednim rozporządzeniu (WE) nr 2015/2067 albo rozporządzeniu (WE) nr 304/2008, które dotyczą:
- zatrudnienia personelu posiadającego odpowiedni certyfikat dla personelu;
- posiadania i stosowania w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach procedury prowadzenia działalności;posiadania w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach wdrożonego systemu dokumentowania czynności, wykonywanych przez personel posiadający odpowiedni certyfikat dla personelu;
- dysponowania w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach wyposażenia technicznego spełniającego minimalne wymagania odpowiednie do zakresu prowadzonej działalności;
- będąc osobą fizyczną nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku w związku z prowadzoną działalnością albo za takie przestępstwo nie zostały skazane osoby wchodzące w skład organów przedsiębiorcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną.
Szczegóły w sprawie minimalnego wyposażenia technicznego, procedur oraz systemu dokumentowania czynności przy prowadzeniu działalności związanej z F-Gazami, polegającej na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie lub likwidacji urządzeń, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017r.
Przed wydaniem certyfikatu przeprowadzana jest kontrola u przedsiębiorcy, którego firma zajmuje się F-Gazami w celu sprawdzenia spełnienia przez przedsiębiorce warunków umożliwiających uzyskanie certyfikatu, określonych powyżej.
Ponadto, kontrola taka przeprowadzana jest nie rzadziej niż raz na 7 lat po wydaniu certyfikatu. W przypadku negatywnego wyniku kontroli certyfikat dla przedsiębiorców na podstawie art. 33 ustawy może zostać zawieszony lub cofnięty. W przypadku odmowy wydania certyfikatu dla przedsiębiorców przysługuje odwołanie do Komitetu Odwoławczego, o którym mowa w art. 35 ust. 1. w trybie określonym w przepisach art. 22 ust. 6-10 ww. ustawy. Kontrola prowadzona jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2017r w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców, których działalność wiąże się z pracą z F-Gazami. Ponadto, nie rzadziej niż raz na 7 lat po wydaniu certyfikatu przeprowadzana jest kontrola okresowa. W przypadku negatywnego wyniku kontroli okresowej certyfikat dla przedsiębiorców, na podstawie art. 33 ustawy, może zostać zawieszony lub cofnięty. Zawieszenie certyfikatu może nastąpić, jeżeli w wyniku kontroli przedsiębiorcy, który uzyskał certyfikat dla przedsiębiorców stwierdzono nie spełnienie któregokolwiek z warunków uzyskania certyfikatu, określonych w art. 30 ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy. W rejestrze wydanych, zawieszonych, odwieszonych i cofniętych certyfikatów dla przedsiębiorców dokonuje się wpisu o aktualizacji statusu certyfikatu. Do przedsiębiorcy wysyłane jest pismo zawiadamiające o zawieszeniu certyfikatu.
Którzy przedsiębiorcy zobowiązani są do posiadania certyfikatu dla przedsiębiorców?
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 15 maja 2015r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność polegającą na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie oraz likwidacji
stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła, jak również systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających F-Gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane obowiązani są posiadać certyfikat dla przedsiębiorców, wskazany odpowiednio w rozporządzeniu (UE) nr 2015/2067 albo w rozporządzeniu (WE) nr 304/2008. Wymaganie to należy rozpatrywać łącznie z obowiązującym rozporządzeniem (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie F-Gazów, które w art. 10.6 stanowi, że państwa członkowskie ustanawiają lub dostosowują programy certyfikacji dla podmiotów prowadzących instalowanie, serwisowanie, konserwację, naprawę lub likwidację ww. urządzeń na rzecz innych stron. Polskie przepisy definiują przedsiębiorców w dwóch aktach prawnych. Zgodnie z art. 43(1) Kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, 1. osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33(1) § 1 kodeksu, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Ponadto art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, stanowi, że: Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Konkludując, w świetle przytoczonych regulacji, przedsiębiorcy prowadzący na rzecz innych stron działalność gospodarczą lub zawodową, polegającą na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie oraz likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła, jak również systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających F-Gazy, zobowiązani są do posiadania certyfikatu dla przedsiębiorców.
Czy prowadząc jednoosobową działalność w zakresie instalowania, bądź serwisowania lub konserwacji stacjonarnych urządzeń chłodzących lub klimatyzacyjnych lub pomp ciepła zawierających F-Gazy powinienem posiadać certyfikat dla personelu oraz certyfikat dla przedsiębiorcy?
Tak. Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 15 maja 2015r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, personel wykonujący następujące czynności: kontrola szczelności urządzeń zawierających co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 F-Gazów lub więcej, chyba że urządzenia takie są hermetycznie zamknięte, oznakowane jako takie i zawierają mniej niż 10 ton ekwiwalentu CO2; odzysk; instalacja
(instalowanie); naprawa, konserwacja lub serwisowanie; likwidacja. 2. obowiązany jest do posiadania odpowiedniego certyfikatu dla personelu. Niezależnie od powyższego zgodnie z art.
29 ww. ustawy przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie oraz likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła, w których obecne jest użycie F-Gazów, obowiązany jest posiadać certyfikat dla przedsiębiorców. Ustawa nakłada na przedsiębiorcę odrębne obowiązki w zakresie przyjmowania dostaw fluorowanych gazów cieplarnianych, stosowania procedur wykonywania działalności, wdrożenia systemu dokumentowania czynności oraz posiadania odpowiedniego wyposażenia technicznego.
Czy do instalowania i serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła zawierających mniej niż 5 ton ekwiwalentu CO2 F-Gazów wymagane jest posiadanie certyfikatu dla przedsiębiorców?
Tak. Wymagania w tym zakresie określa art. 29 ustawy z dnia 15 maja 2015r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na instalowaniu, konserwacji lub serwisowaniu, naprawie oraz likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła, jak również systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających F-Gazy, obowiązany jest posiadać certyfikat dla przedsiębiorców. Wskazany przepis ustawy jest sformułowany w sposób ogólny i nie wprowadza ograniczeń dotyczących zawartości fluorowanych gazów cieplarnianych w urządzeniu lub systemie. Zatem, instalowanie, konserwacja lub serwisowanie, naprawy lub likwidacja stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pomp ciepła, jak również systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających F-Gazy wymaga posiadania przez przedsiębiorcę certyfikatu, niezależnie od wielkości urządzenia (instalacji) lub systemu.